Yaklaşımımız

 

MUUN’da çevreyi derin bir şekilde önemsiyor ve her adımımızı dünyadaki etkisini ölçecek şekilde atıyoruz. Köklerini doğadan alan bir marka olarak, size dikimden tasarım, tasarımdan tedarik zincirine kadar tüm süreçlerimizde en sürdürülebilir ve en güzel parçaları getirmenin sınırlarını sürekli daha üst bir seviyeye getirmeye çalışıyoruz.

 

Amacımız sürekli araştırma ve öğrenmenin sonucunda; doğaya daha da yakın, güzel göründüğü kadar Dünya’ya etkisi bir o kadar da az kıyafetleri dolabınızda yıllarca görmenizi ve sıkılmadan giymenizi sağlamak.

 

 

Materyaller

 

TENCEL™ Lyocell

Botanik kökenli TENCEL™ Lyocell selülozik elyaflar, size yeni bir sürdürülebilirlik ve doğal konfor standardı getiriyor. Cilde nazik dokunuş, daha fazla nefes alabilme, daha az bakteri oluşma riski, daha kalıcı yumuşaklık, Isı düzenleme... TENCEL™ Lyocell selülozik elyaflar, doğal olarak iyi hissettirir.

 

REFIBRA™ 

THE GOOD LOOP konseptiyle REFIBRA™ teknolojisi doğadan aldığımız şeyleri tekrar doğaya kazandırmamıza yardımcı oluyor. REFIBRA™ teknolojisi, kumaş ve giysilerde kullanılan saf yeni TENCEL™ Lyocell elyaf üretmek için ağaç hamurunun yanı sıra ileri dönüşümlü pamuklu giysi üretiminden kalan artıkları da kapsar

 

Global Recycle Standard (GRS) Polyester

Gezegenimizde bol miktarda plastik atık var ve miktar günlük olarak hızla artmaya devam ediyor. Geri dönüştürülmüş tüketici atığı PET şişelerin güzel kıyafetlere dönüştürülmesi aşamasında GRS Polyester kumaş kullanmak, iklim için daha iyidir çünkü işlenmemiş polyesterden % 75 daha az CO2 emisyonu oluşturur. Plastik şişelerin doğal yaşam döngüsünde zarar oluşturmasının önüne geçip, tekrar kullanılabilecek bir ürüne dönüştürmek üretim aşamasındaki hammadde ihtiyacının karşılanmasını sağlarken geleceğe dönük çevre koruma tedbirlerinin de erkenden alınmasına yardımcı oluyor.

 

Vegan Labelled Cupro

Vegan ipek olarak da bilinen Cupro, kullanmayı en sevdiğimiz kumaşlardan biri! Pamuk lifi ve pamuk atıklarının saflaştırılması ile elde edilir. İlk dokunuşta verdiği lüks konforu, siz de deneyimledikten sonra hiç bırakmak istemeyeceksiniz. Hem de toprakta kısa sürede çözülebildiği için çevre dostudur ve üretiminde hayvanlardan elde edilen hiç bir ürün kullanılmadığı için V-Label Sertifikasına sahiptir. Yumuşaktır ve ipek hissi verir. Pamuk gibi nefes alır, nem emiciliği yüksektir.

 

Viscose

Kavak ağacı gibi selüloz maddesi zengin olan ağaçlardan kimyasal etmenlerle elde edilen viskon kumaş, ışıltılı ve yumuşacık yapısıyla cildinize değmesinden keyif alacağınız bir dokunuşa sahip. Kumaşın üretiminde etkisi olan dayanıklı ve selüloz içeren bir kimyası vardır. Hava geçirgenliği sayesinde vücudun nefes almasını sağlar.

 

 

 

 

Etik Üretim

 

Her gün giydiğimiz kıyafetleri kimler, hangi koşullarda yapıyor? Sürdürülebilirliği en temeline koyan bir marka olarak, üretimimiz İstanbul’da küçük, aile tarafından yönetilen ve bizim tarafımızdan etik ve adil bir şekilde desteklenen atölyemizde yapılmaktadır. Üreticimizle çok güzel bir ilişki sürdürüyoruz ki bunun sebebi, ilk günden beri onları önemsemek, çalışmalarının markamıza olan değerini takdir etmek, çalışma koşullarınıiyileştirmek için çabalamak ve mutlu olduklarından emin olmak için onları düzenli ziyaret etmek.

 

Üretim ekibimiz ilk günden bu yana bizimleler ve sürdürülebilirlik inançlarımızın önemini, katkılarını ve değerlerini anlıyor ve bu yönde uygulamalar yapıyorlar. Bunların sonucunda Dünya tarafından sevilen bir marka olmanın peşinde koşuyor ve bu yüzden de insan hakları, çalışan mutluluğu ve çevresel bilinç konularında sürekli devam eden bir öğrenme süreci içindeyiz.

 

 

 

 

Tasarım

 

İyi tasarımın dürüst, yenilikçi, dayanıklı ve zamansız olduğuna inanıyoruz. Bütün MUUN parçaları yıllarca giyinmek üzere özen ve işçilikle tasarlandığı için, modası asla geçmeyecek ve eskimeyecek birer yatırım parçası olarak düşünülebilirler. Alanında 15 yıldan fazla tecrübesi olan ustalar tarafından dikilip, sürüdürülebilir moda anlayışını sadece dönemin trendlerini yansıtacak şekilde değil, uzun yıllar sıkılmayacağınız şeklinde tasarlanıyorlar. En dayanıklı malzemeleri tedarik ederek ve üst düzey dikim tekniklerini kullanarak her parçanın ömrünü uzatmayı hedefliyoruz.