Her şeyin başlangıcı kumaş

tencel-lyocel

Tasarımlarımızda en çok dikkat ettiğimiz konu kesinlikle kumaşlarımız ve bizim kumaş anlayışımız çift yönlü. Üzerimize giydiğimiz kıyafetlerimizde kendi sağlımızı düşünürken, bir yandan da çevreye duyarlı ve dost bir marka kurma sorumluluğundayız. Tekstilin dünyayı en çok kirleten 3. sektör olduğunun bilincindeyiz. Bu yüzden kumaş seçimlerimizde hammaddesinden üretimine kadar tüm aşamaları gözden geçirip; çevreye en duyarlı seçimleri yapmaktayız.

En çok sevdiğimiz kumaşları ve onları neden sevdiğimizi sizinle paylaşıyoruz.

TENCEL™

Bizce TENCEL™ bir mucize! Yenilenebilir ağaç kaynaklarından elde edilen ve yüksek mukavemetiyle bilinen TENCEL™ selüloz elyaflar, kumaşlara kattığı nazik yumuşaklık hissiyle tekstil sektöründe devrimsel bir etki yaratırken; size de yeni bir sürdürülebilirlik ve doğal konfor standardı getiriyor.

TENCEL™ Lyocell elyaflar, doğanın döngüsüyle bütünleşerek çevresel dengeyi korumaya yardımcı olur.

tencel-lyocel

TENCEL™ Lyocell elyaflar, Lenzing Ağaç ve Hamur Politikası’nın katı yönergelerine uygun olan sertifikalı ve kontrollü ağaç kaynaklarından elde edilir. Lenzing Grubu'nun kullandığı ağaç ve hamur, sürdürülebilir ormanlık alanlardan gelir.TENCEL ™ Lyocellelyafları, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) BioPreferred® onayını almıştır. Ayrıca tüm Lenzing elyaf üretim tesislerinin, Çevre Yönetimi ve İş Sağlığı ve Güvenliği sistemine (ISO14001, OHSAS 18001) uygun olarak çalıştığı belgelenmiştir.

TENCEL™ hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız

Kupra

Pamuk elyafının atık olarak ayrıştırılan kısımlarının saflaştırılması ve ardından yapılan kimyasal işlemler ile elde edilen kupra, pamuk ipliğinden daha yumuşak ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Önceden kullanılmayan, atık olarak düşünülen bir malzemeden elde edilen kupra, dünyamızın sınırlı kaynaklarını en iyi şekilde kullanmayı desteklemesi sebebiyle ön plana çıkmaktadır. Çevreye zarar vermeden, toprakta kısa sürede çözülebilen yapısı ve pamuk elyafının sürekli üretimi olması sebebiyle de ayrıca çevre dostu olarak değerlendirilmektedir.

Kupra, ipeğe alternatif olarak üretilen, oldukça sağlıklı ve özel bir kumaştır. Yumuşak, pürüzsüz, nefes alan, hafif, kaygan ve ipeksi dokusuyla kendini hemen belli etmektedir.

Kupra seçimlerimizde, Türkiye'deki tek entegre kupra tesisi olan İpeker firması ile çalışmaktayız. İpeker bünyesindeki tüm ürünler Oeko-Tex 100 standartları çevresinde doğaya ve insana zarar vermeyecek şekilde üretilmektedir. Ayrıca gururla belirtiriz ki İpeker, Europe Vegeterian Union tarafından V-Labeled olarak sertifikalandırılan, dünyadaki ilk kumaş üreticisidir. Çevreye ve doğaya gösterdiği saygıyı hayvanlara da gösterdiği için İpeker'i çok seviyoruz.

Viskon

viskon

Viskon bizim 3 numaralı favorimiz diyebiliriz. Selüloz çözdürme işlemlerinden yola çıkarak hazırlanan viskon, suni olarak üretilen ilk elyaftır. Ancak diğer suni elyaflar gibi sentetik değildir. Selüloz, odun ve diğer bitkilerden elde edilen doğal kaynaklı bir maddedir. Kayın ağacı, bambu veya odun gibi hammaddelerden üretilen viskon, tıpkı pamuk gibi selülozdan oluşmaktadır, bu yüzden yapısı pamuk ile benzerlik göstermektedir. Hammaddesi doğal bir lif olan viskon, oldukça sağlıklı bir kumaştır. Elyafın narin ve düz eğirme özelliğinden dolayı, ürün yumuşak, tenle uyumlu, kaygan, hafif ve ipeksi bir dokuya sahiptir. Pamukla kıyaslandığında çok daha yüksek nem alma özelliğine sahip olduğundan dolayı koku yapmaz, vücuttaki teri emer ve sizi hasta etmez. Ayrıca renkleri çok daha parlak gösterme özelliğine sahiptir; bu yüzden boyama ve baskıya da oldukça elverişlidir.

To Top